Moda. Znak naszych czasów

Chociaż teraz wydaje się czymś oczywistym, mocno o nas świadczy. Dzisiaj towarzyszy nam na co dzień, stale ewoluując. Współczesna; już niebawem stanie się częścią nurtu retro. Moda. Znak naszych czasów.
Kiedy przeglądam stare fotografie lub nagrania zwracam uwagę na to, jak wyglądali ludzie w tamtych czasach. Uważam, że to sporo o nich mówi. Jest to swego rodzaju dowodem na to, jakie zmiany zachodziły nie tylko w nich samych, lecz także w ogólnie postrzeganej kulturze.  Można by w tym momencie wspomnieć o historii mody sięgających nawet kilkuset lat wstecz... Ta ewolucja ubioru jest nie tylko niebywale ciekawa pod względem trendów, lecz także tego, czego to zjawisko dotyczyło. Ubrania, jakie kiedyś noszono pokazują nam jaka była moralność ówczesnych ludzi. To co wypadało, a czego nie może w niebanalny sposób zarysować obraz dawnych czasów, stworzyć portret osoby uważanej wtedy za nowoczesną.
Dawna moda jest także niewyczerpanym źródłem inspiracji. To dzięki ówczesności możemy cieszyć się dzisiejszym nurtem retro. Gorsety, dzwony, marynarki z bufkami… Ktoś musiał wcześniej to wszystko zapoczątkować, żebyśmy mogli zaadaptować te trendy w nieco nowocześniejszej wersji.
W obrazach kultury przewidujących przyszłość można doszukać się różnorakich wizji ubioru. Ośmielam się przypuszczać, że wbrew temu wszystkiemu fashioniści nadal będą sięgać po te same elementy stroju co my, jedynie w bardziej dostosowanej do ich czasów formie. Pewnie nasze córki nie raz sięgną po uwielbiane przez ich matki nieśmiertelne klasyki takie jak białe koszule, „małe czarne" i niebieskie dżinsy. Ich uwadze nie umkną, być może także popularne obecnie kabaretki, czy postrzępione nogawki. W końcu moda wraca do nas jak bumerang!
Moja mama często wspomina swoje dawne ubrania. Ku mojemu zaskoczeniu, okazuje się, że wcale nie różnią się tak bardzo od współczesnych! Wzory, kroje, sposób łączenia wtedy i dziś są sobie niebywale pokrewne. Co więcej, sporą część z tego, co zostaje wspomniane w jej opowieściach chętnie przygarnęłabym do swojej garderoby. Przecież lata 80. i 90, przeżywają swój renesans, na nowo inspirując projektantów i trendseterów.
Koszula/Shirt - Bershka
Choker - Sinsay
Torebka/Handbag - Giorgio Armani
Buty/Shoes - Deichmann

1 comment:

  1. Gorgeous legs x x x Dicky Doo UK x x x

    ReplyDelete

Powered by Blogger.